Karol Sabath - 10 rocznica śmierci wielkiego paleontologa

Karol Sabath - 10 rocznica śmierci wielkiego paleontologa
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Karol Sabath był jednym z najzdolniejszych polskich paleoartystów i najaktywniejszych popularyzatorów nauk biologicznych. Jego głównym obiektem zainteresowań było badania jaj i gniazd dinozaurów. Podobnie jak kanadyjski naukowiec Phil Currie potrafiący rozpoznać gatunek dinozaura na podstawie pojedynczego zęba, Karol Sabath był w stanie zidentyfikować i sklasyfikować wymarłego gada jedynie na podstawie faktury fragmentu jego skorupki jaja.

W roku 1986 ukończył studiowanie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i jeszcze w tym samym roku rozpoczął współpracę z Instytutem Paleontologii im. Romana Kozłowskiego w Warszawie. Początkowo był asystentem przy badaniach nad kopalnymi kręgowcami, ale w niedługim czasie awansował na stanowisko starszego asystenta, a w końcu został kustoszem i konsultantem naukowym Muzeum Ewolucji PAN. Od roku 2001 był także związany z Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu geologicznego w Warszawie. Swoje badania naukowe najczęściej prowadził razem z Zofią Kielan Jaworowską, Teresą Maryańską, Halszką Osmólską, Gerardem Gierlińskim oraz Izabellą Ploch.

Prowadził zajęcia z paleontologii kręgowców na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego i ewolucjonizm w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach i Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Był jednym z zagorzałych przeciwników kreacjonizmu.  Redagował, współtworzył i konsultował wiele artykułów prasowych o dinozaurach z takimi czasopismami jak ” Acta Paleontologica Polonica„, „Wiedza i życie„, „Focus„, „National Geografic Polska„, ” Gazeta Wyborcza” i seria DeAgostini „Dinozaury„.  Aktywnie udzielał się także w innych mediach takich ja radio i telewizja, będąc m.i.n konsultantem naukowym do serii BBC „Wędrówski z Dinozaurami „. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także jego pracę paleoartystyczne, które obecnie można podziwiać w placówkach muzealnych takich jak Bałtowski Jurapark, krakowskim Muzeum Przyrodniczym czy Muzeum Geologicznym w Warszawie. Jego ilustracje niejednokrotnie pojawiały się także w książkach i szkolnych podręcznikach. Karol Sabath odszedł w wieku zaledwie 44 lat dnia 10 października 2007 roku na skutek tajemniczej i niezidentyfikowanej choroby. Na jego cześć nazwano m.i.n wymarły gatunek chrząszcza Euroleptochromus Sabathi oraz gatunek ptakopodobnego stworzenia z pustyni Gobi Styloolithus Sabathi.

Karol Sabath – na zawsze w Naszej pamięci.

Ur. 24.07.1963 – Zm. 10.10.2007

 

Read more