20 urodziny dilofozaura Dyzia.
Jak co roku, pod koniec września rozpoczynać się będzie Festiwal Nauki z Warszawie w którym m.i.n. weźmie udział Muzeum Geologiczne. Dodatkową atrakcją tej jesieni jest także piknik edukacyjny zorganizowany z okazji 20 urodzin ikony tej placówki muzealnej jaką jest Dilophosaurus Dyzio.
Dinozaur zadebiutował na wystawie w tym muzeum, niedługo po tym jak Gerard Gierliński i Grzegorz Pieńkowski dokonali odkrycia wczesnojurajskich tropów dinozaurów na obszarze województwa Świętokrzyskiego, gdzie został utworzony rezerwat mający zadanie chronić przyrodę nieożywioną o nazwie Gagaty Sołtykowskie. Ślady odciśnięte przez dinozaury w wilgotnym ilastym osadzie, przykryte warstwą piasku, po milionach lat zmieniły się w twardy piaskowiec. W osadach wczesnojurajskich pochodzenia rzecznego znaleziono właśnie tropy dużego teropoda jakim był Dilophosaurus, ale oprócz zachowanych odcisków stóp naukowcy odkryli coś jeszcze – odciski brzucha tego gada w pozycji, kiedy leżał on na mokrym piasku. Wskazywały one na to, że spodnia część ciała drapieżnika nie była pokryta wyłącznie łuskami, ale że znajdowały się na niej jeszcze pióropodobne struktury. Uwzględniono to w trakcie tworzenia rekonstrukcji Dyzia, który stał się jedną z pierwszych upierzonych makiet dinozaurów na świecie. Twórczynią jego rzeźby była jedna z najbardziej utalentowanych paleoartystek w Polsce pani Marta Szubert, która od wielu lat współpracuje nad rekonstrukcjami wymarłych gatunków zwierząt wraz z Doktorem Gierlińskim i Stowarzyszeniem Delta. Jedną z ostatnio wykonanych rzeźb pani Marty jest samiec Australopitecus afarensis.
Piknik edukacyjny z okazji 20 urodzin Dyzia w Muzeum Geologicznym na ulicy Rakowieckiej 4 zacznie się w niedzielę 24 września o godzinie 10:00 i zakończy się o godzinie 16:00. Więcej informacji na temat spotkań klubowych w trakcie Festiwalu Nauk w Warszawie odbywających się od poniedziałku 25 września do końca września możecie przeczytać w tym linku.