dzien dinozaura

Dzień dinozaura w warszawskim Muzeum Geologicznym

W najbliższy weekend odbędzie się impreza Geocachingowa oraz otwarcie nowej wystawy w Muzeum Geologicznym PIG.

 

Z okazji Dnia dinozaura, przygotowano dla sympatyków paleontologii oraz geologii w najbliższą niedzielę spotkanie o charakterze edukacyjnym. Będą tego dnia miały miejsce dwa wykłady, seria warsztatów edukacyjnych o skamieniałościach i minerałach oraz gra muzealna zatytułowana Ślady życia.

Pierwszy wykład zostanie poprowadzony przez Dr Piotra Szreka. Będzie on poświęcony jednej z najsłynniejszych ryb pancernych okresu dewońskiego – Dunkleosteus. 

Pasjonaci, którzy są na bieżąco z najnowszymi badaniami paleontologicznymi zapewne już wiedzą, że niedawno Dr Piotr Szrek podzielił się wynikami badań nad szczątkami kilku osobników tej pancernej ryby, które zostały wykopane w miejscowości Płucki  w gminie Łagów. W przypadku jednego z nich zachowało się około 40% kości. Dla naukowców zajmującymi się rybami pancernymi jest to ogromny przełom. Na szczątki takich kręgowców wyjątkowo ciężko jest natrafić w paleozoicznych osadach kontynentu europejskiego. W niedzielę 25. 02 również zostanie otwarta nowa wystawa czasowa w warszawskim Muzeum Geologicznym ze szczątkami dewońskich ryb z Gór Świętokrzyskich, badanych przez Dr. Piotra Szreka przez ostatnie 20 lat.

Drugim wykładem zaplanowanym w muzeum na Dzień dinozaura będzie multimedialna prezentacja Poczet polskich dinozaurów Pawła Woźniaka, który podobnie jak Dr Piotr Szrek prowadzi również badania nad kręgowcami dewonu, a zwłaszcza konodontami. Mgr Woźniak prowadzi szeroko pojętą działalność geoedukacyjną i geoturystyczną w regionie śląskim.  Będzie on także prowadził grę muzealną Ślady życia  – spotkanie uczestników gry polegającej na poszukiwaniu skarbów.

Szczegółowy program imprezy Dzień dinozaura:

11.00 – rozpoczęcie eventu geocachingowego, rozpoczęcie gry muzealnej „Ślady życia”
11.00 – 11.30 – zapisy na warsztaty
11.30 – 12.30 – wykład pt.: „Dunkleosteus – historia rodzaju i znalezisk” – Piotr Szrek
12.45 – 13.15 – warsztaty pt.:
• Skamieniałości kluczem do przeszłości
• Magiczny świat minerałów
13.30 – zakończenie gry muzealnej „Ślady życia”
13.30 – 14.30 – wykład pt.: „Poczet polskich dinozaurów” – Paweł Woźniak
14.30 – 14.45 – losowanie zwycięzców i wręczanie nagród laureatom gry muzealnej „Ślady życia”

Facebook Comments